Atletik Performans Uzmanlığı Ve Kondisyonerlik Eğitimi

Atletik Performans Uzmanı

Günümüzde birçok bireysel ve takım sporunda oyuncuların başarısı için gerekli olan fiziksel, fizyolojik, zihinsel, psikolojik, teknik ve taktik becerilerinin takibi, kontrolü ve gelişimi için doğru planlama ve uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Antrenman ile birlikte sporculara uygulanan fizyolojik ve psikolojik yükün değerlendirilmesi buna göre antrenman içeriklerinin oluşturularak sezonluk planlamaların yapılması gerekmektedir. Bu planlamaların yapılması içinde bireysel ve takım sporlarında artık alanında uzman ve donanımlı atletik performans uzmanları görev almaktadır. Sportif performansın tüm bileşenlerini bilen, takip edebilen, bireysel olarak branşa özgü gerekliliklere göre uygulamalar yapabilen antrenman yüklerini hesaplayabilen antrenörler kulüpler tarafından tercih edilmektedir.

Bir sporcunun yarışma öncesi hazırlık aşamasından başlayarak geçiş dönemine kadar olan süreçte yapılacak olan uygulamalar oldukça önemlidir. Maksimum performans çıktısı için ilgili dönemlerde antrenman uygulamalarının nasıl olması gerektiği de etkili bir hazırlık içerir. Antrenman denilen kavramın içerisinde barındırdığı parametrelerin bilinmesi, yüklenme-uyum-adaptasyon, motor beceri gelişimi ve teknik-taktik gelişim planlamaları yapmak bununla birlikte performans parametrelerine göre yeniden antrenman uygulamalarının dizayn edilmesi performans gelişimi için önemlidir. Dolayısıyla bu süreçleri iyi bilen, hareket ve antrenman bilgisi konularına hakim, antrenmanın sporcunun fizyolojisi ve psikolojisine etkilerini bilen antrenörler başarılı olabilmektedir. Bu eğitim süresince de atletik performans ile ilgili temel bilgiler ile birlikte etkili ve verimli planlamalar yaparak, çalışılan sporcu grubundan maksimum performans almaya yönelik donanımları gelişmiş atletik performans uzmanlarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim süresince tüm katılımcılara sporcunun başarısı için gerekli olan fiziksel, fizyolojik gereksinimlerin sağlanabilmesi adına gerekli olan teorik bilgiler bu eğitimin çevrimiçi kısmını oluşturmaktadır. Çevrimiçi videolar ile spor, sporcu, antrenman kavramları, antrenmanın ilkeleri, öğeleri, fizyolojik yapı ve bu yapının antrenmana cevapları, doğru antrenman ile sağlanabilecek yapının oluşması, temel performans çıktılarının ölçülmesi, değerlendirilmesi ve ölçülen değerlere göre antrenman programlarının yazılması, bu değerlere göre antrenmanın oluşturduğu iç ve dış yük hesaplamalarının yapılabilmesi, zirve (taper) performans için planlama (siklüs) yapılarının nasıl olması gerektiği konuları anlatılacaktır. Bir sporcunun başlangıçtan itibaren maksimum verim dönemine kadar olan süreçlerin teorik bilgileri çevrimiçi olarak eğitmen tarafından hem sözel, hem ekran paylaşımlı hesaplama adımları ile yapılacak olup performans ölçümlerine yönelik testlerin tanıtımı içeriği isteyen kursiyerlere yüz yüze uygulamalı olarak verilecektir. Sonuç olarak eğitim süresince bir atletik performans uzmanının ilgili spor branşına yönelik tüm teorik bilgiler ile birlikte performans belirlemeye yönelik uygulamaları yapabilir, belirlenen değerlere göre antrenman programlayabilir bir donanıma sahip olmaları sağlanmaya çalışılacaktır.

 • Eğitim Kurumumuz sayesinde hem video içerik hem de çevrimiçi içeriğe eş zamanlı olarak ulaşma imkanı
 • Eğitmen ile çevrimiçi eğitim ile teorik açığın kapatılmasının sağlanması
 • Uygulamalar ile performans gelişimi için temel gerekliliklerin sağlanması
 • Performans testlerini yorumlayabilme ve değerlendirebilme

Spor alanında eğitim almakta olan ya da bu alanda bireysel ve takım performans artırımına yönelik kişisel gelişimini artırmak isteye

 1. Bireysel Sporlarda Antrenör Olarak Çalışanlar
 2. Takım Sporlarında Antrenör Olarak Çalışanlar
 3. Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültelerinde Okuyan Öğrenciler
 4. Sportif Performans Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler

 • Antrenman ilke ve yöntemlerini bilir
 • Antrenman iç ve dış yük hesaplamalarını yapar
 • Bireysel ve takım sporlarında yarışma periyotlarına göre planlama yapar
 • Performans ölçümleri yaparak değerlendirme yapar, antrenman uygulamalarını şekillendirir
 • Performans takibi yaparak performans gelişimini sağlar

Öğr.Gör. Asım TUNÇEL

Görev Yeri: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi

Deneyimler

1996-2014 Aktif Futbolculuk

2014-2017 Osmanlıspor Altyapı Performans Analiz Birimi Sorumlusu

2017-2018 BUGSAŞSPOR Profesyonel Takım Atletik Performans Sorumlusu

2018 – hala çalışıyor – Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde akademisyen

2021 – Tekirdağ Gençlik Tenis Kulübü Atletik Performans sorumlusu ve bireysel atletik performans antrenörü

Sizi Arayalım

 

Güvenlik Doğrulaması


hosteslik kursu

Call Now Button